2019 rankings last updated 2019.06.22

2019 Home    Site Map

Rankings 2019

Races Used to Compile Rankings

All Qualifiers - Alphabetical

Qualifying Performances 2019

1m 5:45

# 5yr Name Time Race
1 OpW Melissa Agnew 28 Apple Valley MN 5:13 Medtronic TC
2 OpW Lucy Ramquist 26 Minneapolis MN 5:15 Medtronic TC
3 OpW Jamie Hoornaert 24 Minneapolis MN 5:19 Medtronic TC
4 OpW Gabriella Rooker 31 Minneapolis MN 5:19 Medtronic TC
5 OpW Angie Williams 39 Minneapolis MN 5:22 Medtronic TC
6 OpW Colette Celichowski 25 St. Louis Park MN 5:22 Medtronic TC
7 OpW Alyssa Breu 30 Minneapolis MN 5:23 Medtronic TC
8 OpW Alexandra Fossum 23 Minneapolis MN 5:24 Medtronic TC
9 OpW Ellen Smith 25 St Paul MN 5:24 Medtronic TC
10 OpW Julie Running 35 Chaska MN 5:25 Medtronic TC
11 OpW Molly Woodford 29 Minneapolis MN 5:27 Medtronic TC
12 OpW Emma Koenig 25 Minneapolis MN 5:29 Medtronic TC
13 OpW Andrea Haus 26 Minneapolis MN 5:32 Medtronic TC
14 OpW Halee Peterson 25 St Louis Park MN 5:33 Medtronic TC
15 OpW Kiley Green 25 Minneapolis MN 5:33 Medtronic TC
16 OpW Lindsey Kemp 23 Minneapolis MN 5:33 Medtronic TC
17 OpW Paige Schulz 29 Minneapolis MN 5:34 Medtronic TC
18 OpW Angie Voight 42 St Paul MN 5:35 Medtronic TC
19 OpW Abigail Fouts 23 Eagan MN 5:35 Medtronic TC
20 OpW Elena Hengel 22 Wayzata MN 5:36 Medtronic TC
21 OpW Kari Campeau 29 Minneapolis MN 5:37 Medtronic TC
22 OpW Susan Hoops 24 Saint Paul MN 5:38 Medtronic TC
23 OpW Kara Parker 49 Saint Paul MN 5:38 Medtronic TC
24 OpW Andrea Taylor 46 Saint Paul MN 5:38 Medtronic TC
25 OpW Maria Berg 21 Minneapolis MN 5:39 Medtronic TC
26 OpW Victoria Phillippi 27 Crystal MN 5:41 Medtronic TC
27 OpW Hannah Sieve 28 Minneapolis MN 5:43 Medtronic TC
28 OpW Sharon Heyer 30 Circle Pines MN 5:43 Medtronic TC
29 OpW Hannah Helstad 23 Minneapolis MN 5:43 Medtronic TC
30 OpW Eva Smotlachova 27 Minneapolis MN 5:44 Medtronic TC
31 OpW Hudson Van Slooten 24 Golden Valley MN 5:45 Medtronic TC
32 OpW Suzie Fox 35 Chaska MN 5:45 Medtronic TC
33 OpW Lindsay Conrad 37 Lino Lakes MN 5:45 Medtronic TC

5k 18:30

# 5yr Name Time Race
1 OpW Dakotah Lindwurm 24 Burnsville MN 16:21 Brian Kraft Memorial
2 OpW Andrea Toppin 26 Saint Paul MN 16:52 Brian Kraft Memorial
3 OpW Stephanie Price 29 Minneapolis MN 17:16 Brian Kraft Memorial
4 OpW Jamie Hoornaert 24 Minneapolis MN 17:37 Brian Kraft Memorial
5 OpW Mackenzie Schell 22 Savage MN 17:37 Brian Kraft Memorial
6 OpW Emma Spoon 29 Grand Marais MN 17:40 Brian Kraft Memorial
7 OpW Nikki Paradis 30 Alexandria MN 17:42 Brian Kraft Memorial
8 OpW Lisa Baumert 32 Minneapolis MN 17:46 Brian Kraft Memorial
9 OpW Ellen Smith 25 Saint Paul MN 17:56 Brian Kraft Memorial
10 OpW Angie Williams 39 Minneapolis MN 17:57 Brian Kraft Memorial
11 OpW Ashlie Greeno 27 Saint Paul MN 18:03 Brian Kraft Memorial
12 OpW Melissa Agnew 28 Apple Valley MN 18:08 Brian Kraft Memorial
13 OpW Casey Hovland 22 North Branch MN 18:08 Fitger's
14 OpW Alex Fossum 23 St. Louis Park MN 18:17 Brian Kraft Memorial
15 OpW Ellyssa Peterson 20 Nashwauk MN 18:19 Brian Kraft Memorial
16 OpW Gabriella Rooker 31 Minneapolis MN 18:22 Brian Kraft Memorial
17 OpW Kiley Green 25 Minneapolis MN 18:25 Brian Kraft Memorial
18 OpW Kari Campeau 30 Minneapolis MN 18:28 Brian Kraft Memorial

8k 30:30

# 5yr Name Time Race
1 OpW Dakotah Lindwurm 23 Burnsville MN 27:46 O'Gara's Irish Run
2 OpW Lindsey Zimmer 31 Minneapolis MN 29:15 O'Gara's Irish Run
3 OpW Jamie Hoornaert 23 Minneapolis MN 29:28 O'Gara's Irish Run
4 OpW Jillian Tholen 30 St. Paul MN 29:33 O'Gara's Irish Run
5 OpW Sasha Gallagher 23 Mankato MN 29:38 O'Gara's Irish Run
6 OpW Angie Williams 39 Minneapolis MN 30:01 O'Gara's Irish Run
7 OpW Ellen Smith 25 St. Paul MN 30:06 O'Gara's Irish Run
8 OpW Cathleen Gross 24 Eagan MN 30:12 O'Gara's Irish Run

10k 38:30

# 5yr Name Time Race
1 OpW Katy Jermann 27 Burnsville MN 32:44 Get in Gear
2 OpW Dakotah Lindwurm 23 Burnsville MN 33:44 Get in Gear
3 OpW Kelly Boler 37 Saint Paul MN 35:05 Get in Gear
4 OpW Lauren Rice 27 Minneapolis MN 36:44 Get in Gear
5 OpW Stephanie Price 29 Minneapolis MN 36:49 Get in Gear
6 OpW Angie Williams 39 Minneapolis MN 37:12 Get in Gear
7 OpW Marit Sonnesyn 25 Saint Paul MN 37:13 Get in Gear
8 OpW Ashlie Greeno 27 Saint Paul MN 37:52 Get in Gear
9 OpW Julie Running 35 Chaska MN 37:55 Get in Gear
10 OpW Cathleen Gross 25 Eagan MN 38:25 Get in Gear
11 OpW Recho Kosgei 33 Rochester MN 38:30 Get in Gear

12K - 49:30
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

15k 1:03:30

# 5yr Name Time Race

10 Mile 1:07:00

# 5yr Name Time Race
1 OpW Dakotah Lindwurm 23 Burnsville MN 56:08 Hot Dash
2 OpW Katy Jermann 27 Burnsville MN 1:00:11 Women Run the Cities
3 OpW Meghan Peyton 33 Bloomington MN 1:00:11 Women Run the Cities
4 OpW Lucy Ramquist 26 Minneapolis MN 1:00:27 Hot Dash
5 OpW Elizabeth Frick 24 Eagan MN 1:01:16 Women Run the Cities
6 OpW Ellen Smith 25 St Paul MN 1:01:21 Women Run the Cities
7 OpW Elizabeth Frick 24 Eagan MN 1:01:40 Hot Dash
8 OpW Lacey Bourgois 32 Minneapolis MN 1:04:59 Goldy's Run
9 OpW Becky Youngberg 44 Eden Prairie MN 1:04:59 Hot Dash
10 OpW Alexandra Gits 29 Minneapolis MN 1:05:14 Hot Dash
11 OpW Melissa Gacek 43 White Bear Lake MN 1:05:31 Women Run the Cities
12 OpW Emma Koenig 25 Minneapolis MN 1:05:33 Goldy's Run
13 OpW Melissa Gacek 42 White Bear Lake MN 1:05:40 Goldy's Run
14 OpW Suzie Fox 35 Chaska MN 1:06:38 Hot Dash
15 OpW Melissa Agnew 28 Apple Valley MN 1:06:52 Hot Dash

10 Mile - Split - 1:07:00
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

20k 1:27:15

# 5yr Name Time Race

Half Marathon 1:28:15

# 5yr Name Time Race
1 OpW Lindsey Zimmer 31 Minneapolis MN 1:21:00 Get in Gear

25k 1:49:15

# 5yr Name Time Race
1 OpW Kelly Boler 37 Eagan MN 1:33:42 Ron Daws

30k 2:17:00

# 5yr Name Time Race

20 Mile 2:28:00

# 5yr Name Time Race

35K - Split - 1:28:15
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

Marathon 3:10:00

# 5yr Name Time Race
1 OpW Cathleen Gross 25 Eagan MN 3:03:03 Lake Wobegon Trail