2019 rankings last updated 2019.06.22

2019 Home    Site Map

Rankings 2019

Races Used to Compile Rankings

All Qualifiers - Alphabetical

Qualifying Performances 2019

1m 11:45

# 5yr Name Time Race
1 W65 Mary Collins 66 St Louis Park MN 11:01 Medtronic TC
2 W65 Kacey Rasmussen 67 Crystal Bay MN 11:34 Medtronic TC

5k 38:00

# 5yr Name Time Race
1 W65 Barb Leininger 66 Minneapolis MN 25:15 Brian Kraft Memorial
2 W65 Marlys Johnson 68 Scandia MN 28:53 Stillwater
3 W65 Ingeborg Roken 68 Minneapolis MN 30:22 Women Run the Cities
4 W65 Christina Luey 65 Falcon Heights MN 30:27 Goldy's Run
5 W65 Pam Schreurs 67 Minneapolis MN 31:07 Get in Gear
6 W65 Delma Bartelme 69 Saint Cloud MN 31:42 Polar Dash
7 W65 Nancy Husnik 65 Minneapolis MN 31:44 Get in Gear
8 W65 Barbara Matthees 66 Moorhead MN 32:26 Polar Dash
9 W65 Deborah Roth 67 Eden Prairie MN 33:08 Easter Sunday Rise 'n' Shine
10 W65 Marilyn Laulainen 65 Waconia MN 33:20 Lola's
11 W65 Rose Gates 65 New Prague MN 33:48 Lola's
12 W65 Barbara Matthees 66 Moorhead MN 34:11 Valentine's Day TC
13 W65 Paula Young 66 Carlton MN 34:15 Fitger's
14 W65 Annette LeDuc 67 Minneapolis MN 34:44 Brian Kraft Memorial
15 W65 Anahit Sedrakyan 66 Saint Paul MN 34:47 Get in Gear
16 W65 Brook Lemm-Tabor 67 Minneapolis MN 35:19 Goldy's Run
17 W65 Debbie Nelson 66 Oakdale MN 35:24 Goldy's Run
18 W65 Cindy Hefferan 67 Minneapolis MN 35:30 Lola's
19 W65 Michel Sanders 65 Saint Paul MN 35:32 Goldy's Run
20 W65 Patricia Connell 68 Duluth MN 35:38 Fitger's
21 W65 Barbara Vallejo 69 Stanchfield MN 35:41 Lola's
22 W65 Rose Gates 65 New Prague MN 36:06 Women Run the Cities
23 W65 Christina Kunz 66 Saint Paul MN 36:19 Get in Gear
24 W65 Barbara Vallejo 69 Stanchfield MN 36:39 Goldy's Run
25 W65 Becky Farmer 66 Blaine MN 36:40 Goldy's Run
26 W65 Sandy Marden-Lokken 65 Duluth MN 36:45 Fitger's
27 W65 Luanne VanAvery 66 st louis park MN 37:01 Goldy's Run
28 W65 Jean Melancon 66 White Bear Lake MN 37:14 Goldy's Run
29 W65 Carol Deblieck 65 Cottage Grove MN 37:30 Valentine's Day TC
30 W65 Susan McCauley 67 Saint Paul MN 37:34 Get in Gear
31 W65 Marlene Dunsmore 65 Mtka MN 37:42 Bud Break
32 W65 Rebecca Hamilton 67 St Paul MN 37:49 Women Run the Cities
33 W65 Mary Adamski 65 Eden Prairie MN 37:50 Hot Dash
34 W65 Patricia Conlin 67 St Peter MN 37:51 Bud Break

8k 1:02:00

# 5yr Name Time Race
1 W65 Michel Sanders 65 St. Paul MN 56:16 O'Gara's Irish Run

10k 1:19:00

# 5yr Name Time Race
1 W65 Ann Haugejorde 65 Minneapolis MN 58:50 Get in Gear
2 W65 Susan Hoffert 65 Saint Paul MN 1:08:22 Get in Gear
3 W65 Lynn Nill 66 Waconia MN 1:08:45 Polar Dash
4 W65 Annette LeDuc 67 Minneapolis MN 1:13:30 Get in Gear
5 W65 Faye Simonson 67 Minneapolis MN 1:15:23 Get in Gear
6 W65 Dorie Oja 67 Redwood Falls MN 1:18:54 Get in Gear

12K - 1:36:00
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

15k 2:00:00

# 5yr Name Time Race
1 W65 Mary Erb 66 Saint Paul MN 1:37:54 Manitou

10 Mile 2:09:00

# 5yr Name Time Race
1 W65 Barb Leininger 65 Minneapolis MN 1:28:29 Hot Dash
2 W65 Julie Virkus 66 Minneapolis MN 1:29:14 Lola's
3 W65 Wendy Anderson 66 Inver Grove Heights MN 1:39:05 Women Run the Cities
4 W65 Mary Erb 66 Woodbury MN 1:48:46 Women Run the Cities
5 W65 Deborah Roth 67 Minneapolis MN 1:49:15 Lola's
6 W65 Pam Stevens 66 Sartell MN 1:55:14 Hot Dash
7 W65 Susan Corbin 69 Minneapolis MN 1:55:29 Goldy's Run
8 W65 Lynn Nill 66 Waconia MN 1:55:55 Hot Dash
9 W65 Vicki Henderson 66 Roseville MN 1:59:18 Goldy's Run
10 W65 Sue Fite 65 Roseville MN 2:00:02 Goldy's Run
11 W65 Carol Deblieck 65 Cottage Grove MN 2:06:53 Hot Dash

10 Mile - Split - 2:09:00
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

20k 2:40:00

# 5yr Name Time Race

Half Marathon 2:49:00

# 5yr Name Time Race
1 W65 Jean Bostrom 65 Zimmerman MN 2:03:43 Polar Dash
2 W65 Delma Bartelme 69 Saint Cloud MN 2:11:23 Polar Dash
3 W65 Constance Morley 65 Saint Paul MN 2:19:35 Get in Gear
4 W65 Lynn Nill 66 Waconia MN 2:30:59 Get in Gear
5 W65 Lynn Nill 66 Waconia MN 2:35:53 Lola's
6 W65 Marcia Hokenson 66 Minneapolis MN 2:45:41 Lola's
7 W65 Marcia Hokenson 65 Minneapolis MN 2:46:43 Polar Dash

25k 3:20:00

# 5yr Name Time Race
1 W65 Delma Bartelme 69 St. Cloud MN 2:43:53 Ron Daws

30k 4:00:00

# 5yr Name Time Race

20 Mile 4:18:00

# 5yr Name Time Race

35K - Split - 2:49:00
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

Marathon 5:38:00

# 5yr Name Time Race
1 W65 Kay Pfahning 65 Northfield MN 5:21:57 Lake Wobegon Trail
2 W65 Nancy Moe 68 Northfield MN 5:40:54 Lake Wobegon Trail
3 W65 Bonnie Stenson 69 Sartell MN 5:49:01 Lake Wobegon Trail