2019 rankings last updated 2019.06.22

2019 Home    Site Map

Rankings 2019

Races Used to Compile Rankings

All Qualifiers - Alphabetical

Qualifying Performances 2019

1m 7:45

# 5yr Name Time Race
1 W50 Bonnie Sons 53 Shorewood MN 6:10 Medtronic TC
2 W50 Sonya Decker 52 Minneapolis MN 6:12 Medtronic TC
3 W50 Kimberly Anderson 54 Chanhassen MN 6:32 Medtronic TC
4 W50 Katy Class 54 Woodbury MN 6:36 Medtronic TC
5 W50 Patrice Lerum 50 Stacy MN 6:48 Medtronic TC
6 W50 Pamela Fickenscher 51 Northfield MN 6:56 Medtronic TC
7 W50 Lisa Mears 53 Stillwater MN 7:10 Medtronic TC
8 W50 Candy Dreshar 52 Andover MN 7:13 Medtronic TC

5k 25:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Sonya Decker 52 Minneapolis MN 20:07 Brian Kraft Memorial
2 W50 Diane Hessini 50 Saint Paul MN 21:15 Get in Gear
3 W50 Bonnie Sons 53 Shorewood MN 21:46 Brian Kraft Memorial
4 W50 Katy Class 54 Saint Paul MN 22:11 Brian Kraft Memorial
5 W50 Yvette Maijala 51 Wrenshall MN 22:32 Fitger's
6 W50 Joelle Nelson 51 Minneapolis MN 22:36 Brian Kraft Memorial
7 W50 Mary Dwyer 51 Woodbury MN 23:39 Stillwater
8 W50 Michelle Pieper 52 Marine MN 23:49 Stillwater
9 W50 Candy Dreshar 52 Andover MN 24:23 Women Run the Cities
10 W50 Candy Dreshar 52 Andover MN 24:35 Lola's
11 W50 Melissa Culshaw 53 Coon Rapids MN 24:43 Women Run the Cities
12 W50 Jenny Jaakola 54 Eagan MN 24:47 Brian Kraft Memorial
13 W50 Paula Caballero 50 Saint Paul MN 24:48 Goldy's Run

8k 41:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Sonya Decker 52 Minneapolis MN 33:05 O'Gara's Irish Run
2 W50 Bonnie Sons 53 Shorewood MN 35:16 O'Gara's Irish Run
3 W50 Joelle Nelson 51 Minneapolis MN 38:38 O'Gara's Irish Run
4 W50 Pamela Fickenscher 51 Northfield MN 40:21 O'Gara's Irish Run
5 W50 Amy Clark 54 Maple Grove MN 40:22 O'Gara's Irish Run

10k 52:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Sonya Decker 52 Minneapolis MN 42:04 Get in Gear
2 W50 Bonnie Sons 53 Shorewood MN 43:19 Get in Gear
3 W50 Jenny Breen 53 Minneapolis MN 44:40 Get in Gear
4 W50 Joelle Nelson 51 Golden Valley MN 46:30 Get in Gear
5 W50 Katy Class 54 Saint Paul MN 46:32 Get in Gear
6 W50 Regina Knudson 51 Excelsior MN 48:15 Get in Gear
7 W50 Jenny Jaakola 54 Saint Paul MN 50:49 Get in Gear
8 W50 Kari Roles 52 Prior Lake MN 50:52 Polar Dash
9 W50 Kimberly Aasness 50 Saint Paul MN 50:56 Polar Dash
10 W50 Pamela Fickenscher 51 Northfield MN 51:04 Get in Gear
11 W50 Theresa Kavouras 52 Lakeville MN 51:39 Polar Dash
12 W50 Jill Thomsen 52 North Oaks MN 51:58 Get in Gear

12K - 1:06:45
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

15k 1:25:45

# 5yr Name Time Race
1 W50 Lori Harley 53 Forest Lake MN 1:21:02 Manitou

10 Mile 1:30:30

# 5yr Name Time Race
1 W50 Sonya Decker 52 Minneapolis MN 1:08:28 Hot Dash
2 W50 Vicki Ostendorf 54 St Paul MN 1:13:41 Goldy's Run
3 W50 Donna Philippot 50 Minneapolis MN 1:16:23 Hot Dash
4 W50 Donna Philippot 50 Minneapolis MN 1:16:30 Goldy's Run
5 W50 Regina Knudson 51 Excelsior MN 1:18:47 Hot Dash
6 W50 Regina Knudson 51 Excelsior MN 1:19:01 Goldy's Run
7 W50 Nancy Buytendorp 52 Winona MN 1:19:48 Goldy's Run
8 W50 Julia Lyng 52 Burnsville MN 1:20:38 Hot Dash
9 W50 Yvette Maijala 51 Wrenshall MN 1:20:40 Goldy's Run
10 W50 Jody Nelson 54 Eagan MN 1:21:52 Goldy's Run
11 W50 Gwynne Gutzke 50 new ulm MN 1:22:54 Goldy's Run
12 W50 Theresa KAVOURAS 52 Lakeville MN 1:23:05 Goldy's Run
13 W50 Michele Fredrickson 51 Eden Prairie MN 1:23:38 Hot Dash
14 W50 Diane Birkeland 52 Minneapolis MN 1:23:38 Goldy's Run
15 W50 Clara Mata 52 Maplewood MN 1:24:03 Goldy's Run
16 W50 Lori Harley 53 Forest Lake MN 1:24:31 Hot Dash
17 W50 Carrie Franzen 51 Eagan MN 1:25:17 Hot Dash
18 W50 Julia Lyng 52 Burnsville MN 1:25:55 Goldy's Run
19 W50 Linda George 51 North Branch MN 1:26:18 Goldy's Run
20 W50 Julie Wiens 51 Woodbury MN 1:26:45 Women Run the Cities
21 W50 Jennifer Medernach 51 Eagan MN 1:26:59 Hot Dash
22 W50 Jennifer Medernach 52 Eagan MN 1:27:04 Women Run the Cities
23 W50 Paula Caballero 50 Saint Paul MN 1:27:18 Women Run the Cities
24 W50 Bobbi Klein 53 Hastings MN 1:27:31 Goldy's Run
25 W50 Lori Harley 53 Forest Lake MN 1:27:37 Goldy's Run
26 W50 Kimberly Aasness 50 Woodbury MN 1:27:42 Women Run the Cities
27 W50 Kathryn Freytag 51 Eden prairie MN 1:28:59 Goldy's Run
28 W50 Lisa Mears 52 Stillwater MN 1:29:48 Goldy's Run
29 W50 Jenny Jaakola 53 Eagan MN 1:29:50 Hot Dash

10 Mile - Split - 1:30:30
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

20k 1:57:45

# 5yr Name Time Race

Half Marathon 1:59:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Donna Philippot 50 Minneapolis MN 1:39:43 Get in Gear
2 W50 Joanne Schwartz 52 Whitebear Township MN 1:48:49 Get in Gear
3 W50 May Lee 54 Oakdale MN 1:50:53 Stillwater
4 W50 Theresa Kavouras 52 Lakeville MN 1:51:32 New Prague
5 W50 Amy Clark 54 Maple Grove MN 1:51:45 Polar Dash
6 W50 Julie Wiens 50 Saint Paul MN 1:52:26 Polar Dash
7 W50 Theresa KAVOURAS 53 Lakeville MN 1:53:48 Lola's
8 W50 Sara Crawford 53 Minneapolis MN 1:53:56 Get in Gear
9 W50 Lori Harley 53 Forest Lake MN 1:53:57 Stillwater
10 W50 Carolynn Audette 50 Woodbury MN 1:54:37 New Prague
11 W50 Lori Harley 53 Forest Lake MN 1:55:27 Get in Gear
12 W50 Gwendolyn Freed 54 Minneapolis MN 1:55:44 Polar Dash
13 W50 Joyce Spreiter 54 Litchfield MN 1:56:11 Get in Gear
14 W50 Roberta Woodside 53 Albert Lea MN 1:56:36 Polar Dash
15 W50 Jeannie Johnson 50 Saint Paul MN 1:57:22 Stillwater
16 W50 Kari Roles 53 Prior Lake MN 1:58:42 Lola's

25k 2:27:30

# 5yr Name Time Race

30k 3:05:00

# 5yr Name Time Race

20 Mile 3:20:00

# 5yr Name Time Race

35K - Split - 1:59:00
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

Marathon 4:17:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Cheryl Zitur 54 Rogers MN 3:42:32 Lake Wobegon Trail
2 W50 Suzanne Defoe 51 Saint Paul MN 3:57:14 Lake Wobegon Trail
3 W50 Gwenn Larson 52 Edina MN 4:09:01 Lake Wobegon Trail
4 W50 Ann Nelson 54 Saint Paul MN 4:13:17 Lake Wobegon Trail
5 W50 Jennifer Weddell 50 Saint Paul MN 4:13:34 Lake Wobegon Trail
6 W50 Eddah Mutua 54 Saint Cloud MN 4:14:45 Lake Wobegon Trail