2019 rankings last updated 2019.08.21

2019 Home    Site Map

Rankings 2019

Races Used to Compile Rankings

All Qualifiers - Alphabetical

Qualifying Performances 2019

1 Mile 4:50

# 5yr Name Time Race
1 OpM John Vodacek 25 Saint Paul MN 4:17 Main Street
2 OpM Joe Coffey 23 Minneapolis MN 4:18 Medtronic TC
3 OpM Brendan Sage 23 Saint Michael MN 4:21 Main Street
4 OpM Matt Wilkinson 20 Excelsior MN 4:21 Main Street
5 OpM Oliver Paleen 17 Saint Paul MN 4:22 Main Street
6 OpM Jacob Eggers 24 Minneapolis MN 4:22 Medtronic TC
7 OpM Hunter Staack 21 Minneapolis MN 4:23 Medtronic TC
8 OpM John Vodacek 25 Woodbury MN 4:24 Medtronic TC
9 OpM Matthew Scherber 28 St. Paul MN 4:26 Medtronic TC
10 OpM Harrison Clark 25 Minneapolis MN 4:29 Medtronic TC
11 OpM Andrew Nelson 23 Minneapolis MN 4:29 Medtronic TC
12 OpM Drew Paradis 28 Alexandria MN 4:30 Medtronic TC
13 OpM Peter Tollefson 38 Minneapolis MN 4:31 Medtronic TC
14 OpM Peter Tollefson 38 Minneapolis MN 4:32 Main Street
15 OpM James Logan 23 Saint Paul MN 4:32 Medtronic TC
16 OpM Adam Braun 26 Minneapolis MN 4:32 Medtronic TC
17 OpM Declan Dahlberg 19 North Oaks MN 4:33 Medtronic TC
18 OpM Matthew Burgstahler 23 Saint Paul MN 4:33 Medtronic TC
19 OpM Innocent Murwanashyaka 22 St. Paul MN 4:33 Lakeville Cruise Night
20 OpM Calvin Lehn 25 Minneapolis MN 4:33 Medtronic TC
21 OpM Bryce Stachewicz 14 Lakeville MN 4:35 Lakeville Cruise Night
22 OpM Jeremy Reichenberger 28 Minneapolis MN 4:35 Medtronic TC
23 OpM Trevor Capra 24 Lakeville MN 4:36 Medtronic TC
24 OpM Nicholas Wimmer 28 Minneapolis MN 4:36 Medtronic TC
25 OpM Adam Wilkinson 19 Excelsior MN 4:36 Main Street
26 OpM Matt Longen 25 Mankato MN 4:36 Main Street
27 OpM Paul Nordquist 24 St Paul MN 4:37 Medtronic TC
28 OpM Drew Lannoye 25 Minneapolis MN 4:37 Medtronic TC
29 OpM Teddy Westside 29 Minneapolis MN 4:38 Medtronic TC
30 OpM Chris Caron 27 Maple Grove MN 4:39 Medtronic TC
31 OpM Joe Arnold 29 St Paul MN 4:41 Medtronic TC
32 OpM Patrick Parish 34 Minneapolis MN 4:41 Medtronic TC
33 OpM Patrick Larson 24 Minneapolis MN 4:41 Hoska Midsummer
34 OpM Austin Knowlton 23 Minneapolis MN 4:42 Medtronic TC
35 OpM Brandon Stachewicz 17 Lakeville MN 4:42 Lakeville Cruise Night
36 OpM Jonah Barry 25 Minneapolis MN 4:43 Lakeville Cruise Night
37 OpM Tim Hardy 44 Mankato MN 4:43 Main Street
38 OpM Doron Clark 41 Minneapolis MN 4:44 Medtronic TC
39 OpM Anders Bowman 28 St. Louis Park MN 4:44 Medtronic TC
40 OpM Dylan Baumann 25 Jackson MN 4:44 Medtronic TC
41 OpM Daniel Peters 28 Minneapolis MN 4:44 Medtronic TC
42 OpM Kyle Genteman 26 Minneapolis MN 4:44 Medtronic TC
43 OpM Jon Olsen 24 St. Paul MN 4:44 Medtronic TC
44 OpM Sam Friesen 24 Deephaven MN 4:45 Medtronic TC
45 OpM Nathan Rock 24 Inver Grove Hts MN 4:45 Medtronic TC
46 OpM Tim Hardy 44 North Mankato MN 4:46 Medtronic TC
47 OpM Jason Phillippi 32 Crystal MN 4:47 Medtronic TC
48 OpM Alistair Pattison 17 St Paul MN 4:47 Hoska Midsummer
49 OpM Thomas Kennedy 24 Minneapolis MN 4:47 Medtronic TC
50 OpM Daniel Peters 28 Minneapolis MN 4:47 Main Street
51 OpM Patrick Russell 43 St Paul MN 4:47 Medtronic TC
52 OpM Jackson Wichtendahl 19 Alexandria MN 4:47 Medtronic TC
53 OpM W. Scott Lindell 51 Sartell MN 4:48 Main Street
54 OpM Matthew Krzmarzick 16 Savage MN 4:48 Lakeville Cruise Night
55 OpM Anthony Fryer 44 Eden Prairie MN 4:48 Main Street
56 OpM Kyle Larson 29 Minneapolis MN 4:48 Medtronic TC
57 OpM W. Scott Lindell 51 Sartell MN 4:49 Medtronic TC
58 OpM Patrick Russell 43 St Paul MN 4:49 Hoska Midsummer
59 OpM Brian Valentini 35 St Cloud MN 4:50 Medtronic TC
60 OpM Peter Johnson 28 Minneapolis MN 4:50 Medtronic TC
61 OpM Dave Meyer 27 Minneapolis MN 4:50 Medtronic TC

5K 15:45

# 5yr Name Time Race
1 OpM Danny Docherty 29 Richfield MN 14:18 Brian Kraft Memorial
2 OpM Tyler Jermann 26 Burnsville MN 14:31 Brian Kraft Memorial
3 OpM Joe Coffey 23 Minneapolis MN 14:36 Brian Kraft Memorial
4 OpM Benjamin Sathre 29 Saint Paul MN 14:51 Brian Kraft Memorial
5 OpM Brant Haase 26 Sartell MN 14:51 Brian Kraft Memorial
6 OpM Trevor Capra 24 Lakeville MN 15:03 Brian Kraft Memorial
7 OpM Matthew Scherber 28 Saint Paul MN 15:09 Brian Kraft Memorial
8 OpM Phil Richert 32 Northfield MN 15:12 Brian Kraft Memorial
9 OpM Jacob Eggers 24 Minneapolis MN 15:13 Brian Kraft Memorial
10 OpM Christian Leitner 25 Red Wing MN 15:14 Brian Kraft Memorial
11 OpM Dan Greeno 31 Saint Paul MN 15:16 Brian Kraft Memorial
12 OpM Scott Behling 29 Duluth MN 15:18 Fitger's
13 OpM Calvin Lehn 25 Minneapolis MN 15:19 Brian Kraft Memorial
14 OpM Adam Braun 26 Minneapolis MN 15:22 Brian Kraft Memorial
15 OpM Matthew Scherber 28 St Paul MN 15:25 William A. Irvin
16 OpM Paul Nordquist 25 Saint Paul MN 15:32 Brian Kraft Memorial
17 OpM Drew Paradis 28 Alexandria MN 15:43 Brian Kraft Memorial
18 OpM Levi Severson 38 Edina MN 15:43 Brian Kraft Memorial
19 OpM Jonah Barry 25 Minneapolis MN 15:43 Brian Kraft Memorial
20 OpM Matthew Burgstahler 23 Saint Paul MN 15:44 Brian Kraft Memorial

8K 26:00

# 5yr Name Time Race
1 OpM Joe Coffey 23 Minneapolis MN 25:07 O'Gara's Irish Run
2 OpM Brendan Sage 23 Saint Michael MN 25:28 O'Gara's Irish Run
3 OpM Matthew Boumeester 32 St. Paul MN 25:34 O'Gara's Irish Run
4 OpM Leighton Becher 26 woodbury MN 25:38 O'Gara's Irish Run
5 OpM Phil Richert 32 Northfield MN 25:42 O'Gara's Irish Run
6 OpM Matthew Scherber 28 St. Paul MN 25:47 O'Gara's Irish Run
7 OpM Dan Greeno 31 St. Paul MN 25:47 O'Gara's Irish Run
8 OpM Adam Braun 25 Minneapolis MN 25:54 O'Gara's Irish Run
9 OpM Paul Nordquist 24 St. Paul MN 25:58 O'Gara's Irish Run

10K 32:45

# 5yr Name Time Race
1 OpM Sammy Rotich 32 Minneapolis MN 29:37 Get in Gear
2 OpM Elijah Kiptoo 32 Minneapolis MN 30:03 Get in Gear
3 OpM Benjamin Sathre 29 Saint Paul MN 30:15 Get in Gear
4 OpM Danny Docherty 29 Richfield MN 30:18 Get in Gear
5 OpM Tyler Jermann 26 Burnsville MN 30:32 Get in Gear
6 OpM Brendan Sage 23 Saint Michael MN 30:39 Get in Gear
7 OpM Elisha Kipruto 24 Minneapolis MN 31:47 Get in Gear
8 OpM Matthew Boumeester 32 Saint Paul MN 31:49 Get in Gear
9 OpM Phil Richert 32 Northfield MN 31:52 Get in Gear
10 OpM Dan Greeno 31 Saint Paul MN 32:02 Get in Gear
11 OpM Trevor Capra 24 Lakeville MN 32:06 Get in Gear
12 OpM Matthew Scherber 28 Saint Paul MN 32:10 Get in Gear
13 OpM Nick Ross 30 Saint Paul MN 32:15 Get in Gear
14 OpM Christian Leitner 25 Red Wing MN 32:22 Get in Gear

12K - 42:00
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

15K 54:00

# 5yr Name Time Race
1 OpM Brendan Sage 23 Saint Michael MN 51:20 MDRA
2 OpM Jonah Barry 25 Minneapolis MN 51:34 MDRA
3 OpM Peter Tollefson 38 Minneapolis MN 52:17 MDRA
4 OpM Kyle Larson 29 Mpls MN 52:28 MDRA
5 OpM Daniel Peters 28 Minneapolis MN 53:31 MDRA
6 OpM Nicholas Wimmer 28 Minneapolis MN 53:36 MDRA
7 OpM Scott Weispfennig 34 St. Paul MN 53:51 MDRA

10 Mile 57:00

# 5yr Name Time Race
1 OpM Joel Toppin 23 St Paul MN 54:46 Hot Dash
2 OpM Daniel Peters 27 Minneapolis MN 55:19 Hot Dash
3 OpM Jacob Greeneway 26 Minneapolis MN 55:24 Hot Dash
4 OpM Samuel Smith 28 Saint Paul MN 56:17 Hot Dash
5 OpM Zach Haskins 28 Chanhassen MN 56:29 Goldy's Run
6 OpM Riley Huffman 22 Eagan MN 56:30 Hot Dash
7 OpM Peter Tollefson 38 Minneapolis MN 56:33 Hot Dash

10 Mile - Split - 57:00
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

20K 1:14:15

# 5yr Name Time Race

Half Marathon 1:15:00

# 5yr Name Time Race
1 OpM Panuel Mkungo 25 Minneapolis MN 1:02:37 Garry Bjorklund
2 OpM Tyler Jermann 26 Burnsville MN 1:03:31 Garry Bjorklund
3 OpM Danny Docherty 29 Richfield MN 1:03:47 Garry Bjorklund
4 OpM Benjamin Sathre 29 St Paul MN 1:04:33 Garry Bjorklund
5 OpM Scott Behling 29 Duluth MN 1:06:28 Garry Bjorklund
6 OpM Nick Ross 30 St Paul MN 1:06:43 Garry Bjorklund
7 OpM Nick Golebiowski 23 St Cloud MN 1:06:46 Garry Bjorklund
8 OpM Trevor Capra 24 Lakeville MN 1:07:33 Garry Bjorklund
9 OpM Paul Nordquist 25 St Paul MN 1:08:42 Garry Bjorklund
10 OpM Cody Sedbrook 23 Rosemount MN 1:08:43 Garry Bjorklund
11 OpM Dan Greeno 31 St Paul MN 1:08:54 Garry Bjorklund
12 OpM Calvin Lehn 25 Minneapolis MN 1:08:57 Garry Bjorklund
13 OpM Jackson Lindquist 25 Carlton MN 1:09:04 Garry Bjorklund
14 OpM Nathan Rock 24 Inver Grove Hts MN 1:10:40 Garry Bjorklund
15 OpM Tom Sederquist 30 Duluth MN 1:11:13 Garry Bjorklund
16 OpM Peter Tollefson 38 Minneapolis MN 1:11:30 Garry Bjorklund
17 OpM Luke Lahr 22 Clear Lake MN 1:11:34 Garry Bjorklund
18 OpM Kendall Hill 21 Duluth MN 1:11:46 Garry Bjorklund
19 OpM Easton Foss 22 Pine City MN 1:11:48 Garry Bjorklund
20 OpM Tim Hardy 44 North Mankato MN 1:12:42 Garry Bjorklund
21 OpM W. Scott Lindell 51 Sartell MN 1:12:55 Garry Bjorklund
22 OpM Adam McCollor 18 Minnetonka MN 1:13:07 Garry Bjorklund
23 OpM Nathan Swenson 31 Pine Island MN 1:13:16 Garry Bjorklund
24 OpM Brandon Piekarski 26 Minneapolis MN 1:13:31 Polar Dash
25 OpM Ryan Eason 28 Coon Rapids MN 1:13:39 Garry Bjorklund
26 OpM Doron Clark 41 Minneapolis MN 1:13:40 Stillwater
27 OpM Jesse Prince 38 Bemidji MN 1:13:41 Run for the Lakes
28 OpM Kyle Larson 29 Minneapolis MN 1:13:43 Garry Bjorklund
29 OpM John Curley 25 Duluth MN 1:13:58 Garry Bjorklund
30 OpM Colden Longley 17 Bloomington MN 1:14:05 Garry Bjorklund
31 OpM John Leaf 32 Minneapolis MN 1:14:07 Garry Bjorklund
32 OpM Daniel Ducharme 28 Wayzata MN 1:14:07 Garry Bjorklund
33 OpM Troy Koivisto 25 Minneapolis MN 1:14:17 Get in Gear
34 OpM Jared Genteman 23 Minneapolis MN 1:14:44 Garry Bjorklund
35 OpM Samuel Friesen 24 Deephaven MN 1:14:48 Stillwater
36 OpM Braydon Kubat 20 Owatonna MN 1:14:49 Garry Bjorklund
37 OpM Jacob Kluver 21 Buffalo MN 1:14:52 Garry Bjorklund
38 OpM Kelly Mortenson 48 St Paul MN 1:14:57 Garry Bjorklund

25K 1:32:45

# 5yr Name Time Race
1 OpM Benjamin Sathre 28 Saint Paul MN 1:25:14 Ron Daws
2 OpM Matthew Boumeester 32 Birchwood Village MN 1:25:14 Ron Daws
3 OpM Aaron Beaber 35 St Paul MN 1:31:58 Ron Daws
4 OpM Patrick Russell 43 Saint Paul MN 1:32:05 Ron Daws
5 OpM Thomas Kennedy 24 Minneapolis MN 1:32:18 Ron Daws

30K 1:56:30

# 5yr Name Time Race

20 Mile 2:06:00

# 5yr Name Time Race

35K - Split - 1:15:00
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

Marathon 2:42:00

# 5yr Name Time Race
1 OpM Boniface Kongin 29 Duluth MN 2:12:01 Grandma's
2 OpM Christopher Kipyego 45 Zacatecas MN 2:17:06 Grandma's
3 OpM Austin Roth 28 London MN 2:17:07 Grandma's
4 OpM Matthew Boumeester 32 Birchwood Village MN 2:24:20 Grandma's
5 OpM Christian Leitner 25 Red Wing MN 2:31:11 Grandma's
6 OpM Jacob Gallagher 24 Mankato MN 2:31:25 Grandma's
7 OpM Doron Clark 41 Minneapolis MN 2:31:46 Grandma's
8 OpM Tony Hoff 34 Duluth MN 2:32:26 Grandma's
9 OpM Joe Viavattine 24 St Paul MN 2:32:58 Grandma's
10 OpM Jacob Gerhartz 25 Minneapolis MN 2:33:20 Grandma's
11 OpM Leighton Becher 26 Woodbury MN 2:35:33 Grandma's
12 OpM Brock Tesdahl 26 Hopkins MN 2:36:26 Run for the Lakes
13 OpM Jace Galley 22 Minneapolis MN 2:36:39 Grandma's
14 OpM Samuel Friesen 24 Deephaven MN 2:38:11 Grandma's
15 OpM Ali Khalili 29 Rochester MN 2:38:27 Grandma's
16 OpM Matt Birkel 27 St Paul MN 2:39:48 Grandma's
17 OpM Paul Swim 28 Minneapolis MN 2:40:13 Grandma's
18 OpM Thomas Kennedy 24 Minneapolis MN 2:40:20 Grandma's
19 OpM Alex Wischnack 21 Norwood Young Amer MN 2:40:36 Grandma's
20 OpM Brad Ryland 33 Minneapolis MN 2:41:06 Grandma's