2018 rankings last updated 2018.07.14

2018 Home    Site Map

Rankings 2018

Races Used to Compile Rankings

All Qualifiers - Alphabetical

Qualifying Performances 2018

1m 7:45

# 5yr Name Time Race
1 W50 Darla O'Connor 50 Woodbury MN 5:59 Medtronic TC
2 W50 Bonnie Sons 52 Shorewood MN 6:12 Medtronic TC
3 W50 Sonya Decker 51 Minneapolis MN 6:14 Hoska Midsummer
4 W50 Sonya Decker 51 Minneapolis MN 6:15 Medtronic TC
5 W50 Tracy Serreyn 54 Lakeville MN 6:21 Medtronic TC
6 W50 Jenny Breen 52 Minneapolis MN 6:23 Medtronic TC
7 W50 Kimberly Anderson 53 Chanhassen MN 6:29 Medtronic TC
8 W50 Laurie Hanscom 54 Eden Prairie MN 6:48 Medtronic TC
9 W50 Julia Lyng 51 Burnsville MN 6:49 Medtronic TC
10 W50 Rosemary Stalter 51 Minneapolis MN 6:52 Medtronic TC
11 W50 Jenny Jaakola 53 Eagan MN 6:57 Medtronic TC
12 W50 Amy Clark 54 Hopkins MN 7:04 Medtronic TC
13 W50 Katy Class 53 Woodbury MN 7:07 Medtronic TC
14 W50 Jennifer Fackler 50 Plymouth MN 7:28 Medtronic TC
15 W50 Laurene Draper 50 Burnsville MN 7:28 Medtronic TC
16 W50 Ann Nelson 53 St Paul MN 7:34 Medtronic TC
17 W50 Susan Howe 53 Eagan MN 7:42 Medtronic TC

5k 25:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Bonnie Sons 52 Shorewood MN 20:00 Goldy's Run
2 W50 Tina Culbertson 51 Pine Island MN 20:04 Goldy's Run
3 W50 Sonya Decker 51 Minneapolis MN 20:27 Brian Kraft Memorial
4 W50 Darla O'Connor 50 Woodbury MN 20:37 Brian Kraft Memorial
5 W50 Joyce Bourassa 50 Lakeville MN 20:54 Fitger's
6 W50 Joyce Bourassa 50 Lakeville MN 21:05 Brian Kraft Memorial
7 W50 Bonnie Sons 52 Shorewood MN 21:22 Brian Kraft Memorial
8 W50 Tracy Serreyn 54 Lakeville MN 21:38 Brian Kraft Memorial
9 W50 Kate Davis 52 Mounds View MN 22:06 Brian Kraft Memorial
10 W50 Jayme Hogan 53 Minneapolis MN 22:06 Goldy's Run
11 W50 Linda Kobilarcsik 54 Chanhassen MN 22:18 Brian Kraft Memorial
12 W50 Karen Bebchuk 51 St Louis Park MN 22:34 Goldy's Run
13 W50 Laurie Hanscom 54 Eden Prairie MN 22:37 Brian Kraft Memorial
14 W50 Yvette Maijala 50 Wrenshall MN 23:04 Fitger's
15 W50 Lori Mickelson 54 Saginaw MN 23:06 Fitger's
16 W50 Joelle Nelson 50 Minneapolis MN 23:08 Brian Kraft Memorial
17 W50 Amy Clark 54 Hopkins MN 23:10 Fitger's
18 W50 Katy Class 53 Woodbury MN 23:41 Fitger's
19 W50 Wendy Surprise 51 St. Paul MN 23:50 Red, White & Boom! TC
20 W50 Caroline Wander 51 Dayton MN 23:54 Goldy's Run
21 W50 Lori Mattson 51 Coon Rapid MN 23:57 Women Run the Cities
22 W50 Sue Rubens 51 Plymouth MN 24:09 William A. Irvin
23 W50 Bebe Keith 51 St. Paul MN 24:34 Women Run the Cities
24 W50 Cindy Belkholm 50 Mora MN 24:42 Red, White & Boom! TC
25 W50 Jenny Jaakola 52 Eagan MN 24:51 Valentine's Day TC
26 W50 Jennifer Palo 53 Forest Lake MN 24:59 Hot Dash
27 W50 Heidi Sachs 54 Minneapolis MN 25:00 Red, White & Boom! TC

8k 41:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Sonya Decker 51 Minneapolis MN 32:40 O'Gara's Irish Run
2 W50 Bonnie Sons 52 Shorewood MN 33:06 O'Gara's Irish Run
3 W50 Darla O'Connor 50 Woodbury MN 34:33 O'Gara's Irish Run
4 W50 Tracy Serreyn 54 Lakeville MN 35:23 O'Gara's Irish Run
5 W50 Laurie Hanscom 54 Eden Prairie MN 36:09 O'Gara's Irish Run
6 W50 Linda Kobilarcsik 54 Chanhassen MN 36:34 O'Gara's Irish Run
7 W50 Amy Clark 53 Hopkins MN 39:00 O'Gara's Irish Run
8 W50 Jenny Jaakola 52 Eagan MN 40:56 O'Gara's Irish Run

10k 52:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Bonnie Sons 52 Excelsior MN 41:51 Get in Gear
2 W50 Sonya Decker 51 Minneapolis MN 41:56 Women Run the Cities
3 W50 Tracy Serreyn 54 Lakeville MN 43:53 Get in Gear
4 W50 Yvette Maijala 50 Wrenshall MN 48:12 Get in Gear
5 W50 Jenny Jaakola 53 St Paul MN 50:52 Get in Gear
6 W50 Jill Thomsen 51 St Paul MN 50:57 Get in Gear
7 W50 Pamela Fickenscher 50 Northfield MN 51:08 Stillwater
8 W50 Colleen Prudhomme 52 Rockford MN 51:20 Get in Gear
9 W50 Pamela Fickenscher 50 Northfield MN 51:43 Get in Gear

12K - 1:06:45
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

15k 1:25:45

# 5yr Name Time Race
1 W50 Lori Harley 52 Forest Lake MN 1:23:35 Manitou

10 Mile 1:30:30

# 5yr Name Time Race
1 W50 Sonya Decker 51 Minneapolis MN 1:07:29 Hot Dash
2 W50 Darla O'Connor 50 Woodbury MN 1:09:14 Goldy's Run
3 W50 Kris O'Gara 54 Mendota Heights MN 1:14:39 Goldy's Run
4 W50 Cheryl Zitur 53 Corcoran MN 1:14:48 Goldy's Run
5 W50 Michelle Mikkalson 54 Mantorville MN 1:15:57 Goldy's Run
6 W50 Linda Kobilarcsik 54 Chanhassen MN 1:17:47 Goldy's Run
7 W50 Kristine Miller 50 Shorewood MN 1:19:54 Goldy's Run
8 W50 Jenny Breen 52 Mpls MN 1:20:21 Women Run the Cities
9 W50 Shelly Mikel 51 South Haven MN 1:20:40 Goldy's Run
10 W50 Patty Mcnamara-Nelson 52 Shoreview MN 1:21:10 Goldy's Run
11 W50 Diane Birkeland 51 Minneapolis MN 1:21:32 Goldy's Run
12 W50 Mary Keilen-Howells 50 Minnetonka MN 1:22:22 Goldy's Run
13 W50 Anita Brenner 52 Lakeville MN 1:23:00 Goldy's Run
14 W50 Theresa Kavouras 51 Lakeville MN 1:23:46 Goldy's Run
15 W50 Karen Finnegan 50 St Paul MN 1:24:22 Goldy's Run
16 W50 Michele Fredrickson 50 Minneapolis MN 1:24:32 Hot Dash
17 W50 Jennifer Baldwin 50 St. Paul MN 1:24:51 Women Run the Cities
18 W50 Peggy Skon 50 St. Michael MN 1:25:00 Goldy's Run
19 W50 Lisa Nelson 52 Apple Valley MN 1:25:30 Women Run the Cities
20 W50 Linda George 50 North Branch MN 1:26:23 Goldy's Run
21 W50 Sue Magee 51 Minneapolis MN 1:26:48 Women Run the Cities
22 W50 Jennifer Baldwin 50 St. Paul MN 1:26:52 Goldy's Run
23 W50 Erin Warshaw 52 Minneapolis MN 1:26:54 Women Run the Cities
24 W50 Sara Miller 51 Shakopee MN 1:26:55 Goldy's Run
25 W50 Jenny Jaakola 52 Eagan MN 1:27:03 Hot Dash
26 W50 Jennifer Baldwin 50 St Paul MN 1:27:34 Hot Dash
27 W50 Marci Pogatchnik 53 Waconia MN 1:28:04 Goldy's Run
28 W50 Karen Januschka-Johns 54 Mendota Heights MN 1:28:07 Goldy's Run
29 W50 Susan Howe 53 Eagan MN 1:28:12 Goldy's Run
30 W50 Louise Louiselle 52 Minneapolis MN 1:28:25 Goldy's Run
31 W50 Jennifer Medernach 50 Eagan MN 1:28:30 Hot Dash
32 W50 Ruthann Duda 53 Eagan MN 1:28:30 Hot Dash
33 W50 Carrie Franzen 50 Eagan MN 1:28:43 Hot Dash
34 W50 Karen Januschka-Johns 54 Mendota Heights MN 1:28:51 Hot Dash
35 W50 Ann Nelson 53 St Paul MN 1:28:55 Hot Dash
36 W50 Kim Eilers 54 Farmington MN 1:28:55 Women Run the Cities
37 W50 Susan Howe 53 Eagan MN 1:29:15 Hot Dash
38 W50 Julie Bashore 54 Rochester MN 1:29:27 Goldy's Run
39 W50 Tracy Thompson 51 Lakeviille MN 1:29:30 Goldy's Run
40 W50 Jennifer Skuza 51 St Paul MN 1:30:05 Goldy's Run
41 W50 Lori Harley 52 Forest Lake MN 1:30:16 Women Run the Cities
42 W50 Cathy Winter 51 Edina MN 1:30:18 Women Run the Cities
43 W50 Ann Clowser 54 Dellwood MN 1:30:21 Goldy's Run

10 Mile - Split - 1:30:30
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

20k 1:57:45

# 5yr Name Time Race

Half Marathon 1:59:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Darla O'Connor 50 St Paul MN 1:29:55 Get in Gear
2 W50 Kimberly Anderson 53 Chanhassen MN 1:35:50 Garry Bjorklund
3 W50 Vicki Ostendorf 53 St Paul MN 1:36:07 Garry Bjorklund
4 W50 Sheila Engert 51 Woodbury MN 1:41:55 Garry Bjorklund
5 W50 Sue Rubens 51 Plymouth MN 1:42:49 Garry Bjorklund
6 W50 Katy Class 53 Woodbury MN 1:42:50 Garry Bjorklund
7 W50 Lori Mickelson 54 Saginaw MN 1:43:45 Garry Bjorklund
8 W50 Eileen Moran 53 Minneapolis MN 1:44:29 Garry Bjorklund
9 W50 Ann Norton 53 St Paul MN 1:45:28 Garry Bjorklund
10 W50 Theresa Kavouras 51 Lakeville MN 1:46:18 New Prague
11 W50 Kim Nygaard 50 Monticello MN 1:47:13 Earth Day
12 W50 Anita Brenner 52 Lakeville MN 1:47:58 Get in Gear
13 W50 Kathryn Ergen 51 Mora MN 1:49:14 Garry Bjorklund
14 W50 Michele Fredrickson 50 Eden Prairie MN 1:49:19 Get in Gear
15 W50 Toni Pearson 54 Duluth MN 1:49:22 Garry Bjorklund
16 W50 Anne Marchand-Tauer 54 Eden Prairie MN 1:49:32 Garry Bjorklund
17 W50 Amy Woolsey 52 Sauk Rapids MN 1:49:37 Earth Day
18 W50 Jayne Nemeth 52 Minneapolis MN 1:49:58 Get in Gear
19 W50 Deborah Brown 52 St Paul MN 1:50:04 Garry Bjorklund
20 W50 Jill Koski 53 St. Cloud MN 1:50:05 Earth Day
21 W50 Roberta Woodside 52 Albert Lea MN 1:50:09 Garry Bjorklund
22 W50 Cindy Belkholm 50 Mora MN 1:50:15 Garry Bjorklund
23 W50 Kari Roles 52 Prior Lake MN 1:50:30 Get in Gear
24 W50 Heidi Sachs 54 Minneapolis MN 1:52:13 Garry Bjorklund
25 W50 Heidi Knight 54 Mound MN 1:52:44 Garry Bjorklund
26 W50 Susan Ash 51 Duluth MN 1:53:04 Garry Bjorklund
27 W50 Joanne Schwartz 51 White Bear Township MN 1:53:08 Get in Gear
28 W50 Julie Schultz 54 Esko MN 1:53:21 Garry Bjorklund
29 W50 Mary Wotruba 51 Duluth MN 1:53:22 Garry Bjorklund
30 W50 Julie Knochenmus 52 Esko MN 1:53:44 Garry Bjorklund
31 W50 Jill Treacy 51 St Paul MN 1:54:07 Get in Gear
32 W50 Deette Wurm 52 St Cloud MN 1:54:11 Earth Day
33 W50 Linda George 50 North Branch MN 1:54:57 Earth Day
34 W50 Julie Twardowski 50 Long Prairie MN 1:55:16 Earth Day
35 W50 Sheri Dalen 53 Detroit Lakes MN 1:55:32 Garry Bjorklund
36 W50 Louise Louiselle 52 Minneapolis MN 1:55:43 Garry Bjorklund
37 W50 Ruthann Duda 53 St Paul MN 1:56:26 Get in Gear
38 W50 Margaret Berg 53 Fridley MN 1:57:28 Garry Bjorklund
39 W50 Emily Butchart 50 Duluth MN 1:57:59 Garry Bjorklund
40 W50 Karen Sirois 54 Hermantown MN 1:58:01 Garry Bjorklund
41 W50 Sara Crawford 52 Minneapolis MN 1:58:29 Get in Gear
42 W50 Lisa Rippe 51 Minneapolis MN 1:58:51 Garry Bjorklund

25k 2:27:30

# 5yr Name Time Race
1 W50 Laurie Hanscom 54 Eden Prairie MN 2:16:12 Ron Daws
2 W50 Jeannie Economy 50 Victoria MN 2:19:56 Ron Daws

30k 3:05:00

# 5yr Name Time Race

20 Mile 3:20:00

# 5yr Name Time Race

35K - Split - 1:59:00
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

Marathon 4:17:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Kris O'Gara 54 Mendota Hts MN 3:15:13 Grandma's
2 W50 Laurie Hanscom 54 Eden Prairie MN 3:28:07 Grandma's
3 W50 Clarice Esslinger 53 Mankato MN 3:33:19 Grandma's
4 W50 Patty McNamara-Nelson 53 Shoreview MN 3:33:48 Grandma's
5 W50 Linda Kobilarcsik 54 Chanhassen MN 3:35:08 Lake Wobegon Trail
6 W50 Katie Leslie 52 Orono MN 3:43:55 Grandma's
7 W50 Sarah Parks 53 Minneapolis MN 3:44:05 Grandma's
8 W50 Lori Harley 52 Forest Lake MN 3:47:37 Grandma's
9 W50 Clara Mata 52 Maplewood MN 3:50:00 Grandma's
10 W50 Cynthia Pick 52 Minneapolis MN 3:55:29 Grandma's
11 W50 Diane Laughlin 54 Duluth MN 4:00:56 Grandma's
12 W50 Caroline Fullerton 50 Wayzata MN 4:01:00 Grandma's
13 W50 Jenny Jaakola 53 Eagan MN 4:01:03 Grandma's
14 W50 Carrie Franzen 50 Eagan MN 4:01:06 Grandma's
15 W50 Jill Treacy 52 St Paul MN 4:01:17 Grandma's
16 W50 Claudia Schmidt-Dannert 52 Shoreview MN 4:02:21 Lake Wobegon Trail
17 W50 Patti Madison 54 Hermantown MN 4:02:50 Grandma's
18 W50 Ann Nelson 53 St Paul MN 4:03:50 Grandma's
19 W50 Jennifer Skuza 51 St Paul MN 4:04:18 Grandma's
20 W50 Ann Sheehan 54 Big Lake MN 4:05:09 Grandma's
21 W50 Jayne Shelquist 53 Pine Island MN 4:08:20 Grandma's
22 W50 Julie Marble 51 Eden Prairie MN 4:08:39 Grandma's
23 W50 Carla Powers 53 Duluth MN 4:10:09 Grandma's