2017 rankings last updated 2017.06.22

2017 Home    Site Map

Rankings 2017

Races Used to Compile Rankings

All Qualifiers - Alphabetical

Qualifying Performances 2017

1m 5:45

# 5yr Name Time Race
1 OpW Gabriele Grunewald 30 Minneapolis MN 4:45 Medtronic TC
2 OpW Jamie Cheever 30 Minneapolis MN 4:49 Medtronic TC
3 OpW Sarah Jonathan 22 Minneapolis MN 4:59 Medtronic TC
4 OpW Meghan Peyton 31 Bloomington MN 5:01 Medtronic TC
5 OpW Lisa Baumert 30 Minneapolis MN 5:06 Medtronic TC
6 OpW Andrea Haus 24 Minneapolis MN 5:10 Medtronic TC
7 OpW Melissa Agnew 26 Apple Valley MN 5:13 Medtronic TC
8 OpW Nicole Cueno 37 Minneapolis MN 5:14 Medtronic TC
9 OpW Colette Celichowski 23 Shorewood MN 5:15 Medtronic TC
10 OpW Alison Smyth 26 St Paul MN 5:17 Medtronic TC
11 OpW Kari Campeau 27 Minneapolis MN 5:17 Medtronic TC
12 OpW Cathleen Gross 23 Brooklyn Park MN 5:19 Medtronic TC
13 OpW Carrie Donohue 25 Minneapolis MN 5:19 Medtronic TC
14 OpW Marit Sonnesyn 23 Plymouth MN 5:21 Medtronic TC
15 OpW Laura Docherty 25 Minneapolis MN 5:22 Medtronic TC
16 OpW Rebekah Mayer 36 Eden Prairie MN 5:22 Medtronic TC
17 OpW Christina Roberts 31 St Louis Park MN 5:23 Medtronic TC
18 OpW Jordan Paschke 23 Chanhassen MN 5:24 Medtronic TC
19 OpW Moriah Novacinski 25 Minneapolis MN 5:26 Medtronic TC
20 OpW Kiley Green 23 Minneapolis MN 5:27 Medtronic TC
21 OpW Carrie Hinners 31 St Louis Park MN 5:29 Medtronic TC
22 OpW Melissa Gacek 41 White Bear Lake MN 5:30 Medtronic TC
23 OpW Sarah Trauman 26 Minneapolis MN 5:32 Medtronic TC
24 OpW Nora McCall 27 Minneapolis MN 5:35 Medtronic TC
25 OpW Daisy Islas 10 Rosemount MN 5:35 Medtronic TC
26 OpW Rebekah Metzdorff 32 St Paul MN 5:36 Medtronic TC
27 OpW Kara Parker 47 St Paul MN 5:37 Medtronic TC
28 OpW Amy Borden 32 Minneapolis MN 5:38 Medtronic TC
29 OpW Diane Hankee 39 Lino Lakes MN 5:39 Medtronic TC
30 OpW Macy Iyer 13 Edina MN 5:40 Medtronic TC
31 OpW Kaylea Brase 26 Lino Lakes MN 5:42 Medtronic TC
32 OpW Marisa Lindsay 33 Minneapolis MN 5:43 Medtronic TC
33 OpW Halee Peterson 23 St Louis Park MN 5:44 Medtronic TC

5k 18:30

# 5yr Name Time Race
1 OpW Jillian Tholen 29 St. Paul MN 17:20 Brian Kraft Memorial
2 OpW Lisa Baumert 30 Minneapolis MN 17:23 Brian Kraft Memorial
3 OpW Andrea Haus 24 Minneapolis MN 17:50 Brian Kraft Memorial
4 OpW Nicole Cueno 37 Minneapolis MN 17:55 Brian Kraft Memorial
5 OpW Kari Campeau 28 Minneapolis MN 17:58 Brian Kraft Memorial
6 OpW Angie Williams 37 Minneapolis MN 18:04 Brian Kraft Memorial
7 OpW Marit Sonnesyn 23 Plymouth MN 18:04 Brian Kraft Memorial
8 OpW Melissa Gacek 41 White Bear Lake MN 18:17 Brian Kraft Memorial
9 OpW Melissa Agnew 26 Apple Valley MN 18:18 Brian Kraft Memorial
10 OpW Carrie Donohue 25 Minneapolis MN 18:21 Brian Kraft Memorial
11 OpW Carrie Hinners 31 St Louis Park MN 18:25 Brian Kraft Memorial

8k 30:30

# 5yr Name Time Race
1 OpW Jillian Tholen 28 St. Paul MN 28:55 Ogara's Irish Run
2 OpW Sarah Jonathan 22 Minneapolis MN 28:57 Ogara's Irish Run
3 OpW Lindsey Pierret 29 St Louis Park MN 29:03 Ogara's Irish Run
4 OpW Alison Smyth 26 Minneapolis MN 29:03 Ogara's Irish Run
5 OpW Lisa Baumert 29 Minneapolis MN 29:20 Ogara's Irish Run
6 OpW Mary Wirtz 29 Rochester MN 29:30 Ogara's Irish Run
7 OpW Nicole Cueno 37 Minneapolis MN 29:30 Ogara's Irish Run
8 OpW Kari Campeau 27 Minneapolis MN 30:12 Ogara's Irish Run
9 OpW Angie Williams 37 Minneapolis MN 30:23 Ogara's Irish Run
10 OpW Marit Sonnesyn 23 Plymouth MN 30:25 Ogara's Irish Run

10k 38:30

# 5yr Name Time Race
1 OpW Lisa Baumert 30 Minneapolis MN 35:00 Get in Gear
2 OpW Kelly Boler 35 St Paul MN 35:08 Get in Gear
3 OpW Samantha Rivard 24 Cedar MN 35:42 Get in Gear
4 OpW Jillian Tholen 29 St Paul MN 36:28 Get in Gear
5 OpW Alison Smyth 26 Minneapolis MN 36:54 Get in Gear
6 OpW Marit Sonnesyn 23 Plymouth MN 37:39 Get in Gear
7 OpW Angie Williams 37 Minneapolis MN 37:45 Get in Gear
8 OpW Nicole Cueno 37 Minneapolis MN 37:46 Get in Gear
9 OpW Melissa Gacek 40 St Paul MN 38:04 Get in Gear
10 OpW Hannah Olson 22 Richfield MN 38:23 Get in Gear

15k 1:03:30

# 5yr Name Time Race
1 OpW Melissa Gacek 41 White Bear Lake MN 1:00:31 Manitou

10 Mile 1:07:00

# 5yr Name Time Race
1 OpW Andrea Rediger 28 Minneapolis MN 57:26 Hot Dash
2 OpW Lauren Rice 25 Minneapolis MN 1:00:59 Hot Dash
3 OpW Kimberly Horner 28 Northfield MN 1:01:35 Hot Dash
4 OpW Laura Docherty 25 Minneapolis MN 1:02:47 Hot Dash
5 OpW Mary Wirtz 29 Rochester MN 1:03:34 Hot Dash
6 OpW Melissa Gacek 40 Saint Paul MN 1:03:44 Goldy's Run
7 OpW Kaila Urick 24 Chaska MN 1:04:15 Hot Dash
8 OpW Becky Youngberg 42 Eden Prairie MN 1:04:39 Hot Dash
9 OpW Angie Voight 40 St Paul MN 1:05:43 Hot Dash
10 OpW Brittany Opatz 31 Waconia MN 1:05:49 Goldy's Run
11 OpW Becky Youngberg 42 Eden Prairie MN 1:06:15 Goldy's Run
12 OpW Sonya Decker 50 Minneapolis MN 1:06:16 Hot Dash

10 Mile - Split - 1:07:00
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

20k 1:27:15

# 5yr Name Time Race

Half Marathon 1:28:15

# 5yr Name Time Race
1 OpW Lindsey Pierret 29 Minneapolis MN 1:20:43 Get in Gear
2 OpW Katie Rusch 33 Saint Cloud MN 1:25:56 Earth Day
3 OpW Kristy Baumann 27 White Bear Lake MN 1:27:22 Get in Gear

25k 1:49:15

# 5yr Name Time Race

30k 2:17:00

# 5yr Name Time Race

20 Mile 2:28:00

# 5yr Name Time Race

35K - Split - 1:28:15
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

Marathon 3:10:00

# 5yr Name Time Race
1 OpW Cheryl Jeseritz 38 Savage MN 3:07:10 Lake Wobegon Trail