2017 rankings last updated 2017.06.22

2017 Home    Site Map

Rankings 2017

Races Used to Compile Rankings

All Qualifiers - Alphabetical

Qualifying Performances 2017

1m 7:45

# 5yr Name Time Race
1 W50 Sonya Decker 50 Minneapolis MN 5:54 Medtronic TC
2 W50 Bonnie Sons 51 Shorewood MN 5:58 Medtronic TC
3 W50 Kimberly Anderson 52 Chanhassen MN 6:08 Medtronic TC
4 W50 Julia Lyng 50 Burnsville MN 6:20 Medtronic TC
5 W50 Linda Kobilarcsik 53 Chanhassen MN 6:23 Medtronic TC
6 W50 Tracy Serreyn 53 Lakeville MN 6:24 Medtronic TC
7 W50 Jenny Breen 51 Minneapolis MN 6:31 Medtronic TC
8 W50 Katy Class 52 Woodbury MN 6:40 Medtronic TC
9 W50 Sharon Stubler 52 Minnetonka MN 6:40 Medtronic TC
10 W50 Laurie Hanscom 53 Eden Prairie MN 6:47 Medtronic TC
11 W50 Lisa Hines 54 Waite Park MN 6:53 Medtronic TC
12 W50 Linda Green 53 Arden Hills MN 6:54 Medtronic TC
13 W50 Amy Clark 53 Hopkins MN 7:00 Medtronic TC
14 W50 Candy Dreshar 50 Andover MN 7:10 Medtronic TC
15 W50 Lisa Urdahl 52 Eagan MN 7:12 Medtronic TC
16 W50 Lynn Cota 52 Minneapolis MN 7:12 Medtronic TC
17 W50 Jacqueline Hanson 52 Minneapolis MN 7:19 Medtronic TC
18 W50 Robin Paurus 53 Roseville MN 7:23 Medtronic TC
19 W50 Bonnie Reimann 53 Eagan MN 7:33 Medtronic TC

5k 25:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Sonya Decker 50 Minneapolis MN 19:13 Brian Kraft Memorial
2 W50 Bonnie Sons 51 Shorewood MN 20:00 Brian Kraft Memorial
3 W50 Kimberly Anderson 52 Chanhassen MN 20:19 Fitger's
4 W50 Rochelle Wirth 54 Duluth MN 20:24 Fitger's
5 W50 Tracy Serreyn 53 Lakeville MN 21:14 Brian Kraft Memorial
6 W50 Deb Gormley 50 Plymouth MN 21:20 Brian Kraft Memorial
7 W50 Sharon Stubler 52 Minnetonka MN 21:21 Brian Kraft Memorial
8 W50 Julia Lyng 50 Burnsville MN 21:33 Brian Kraft Memorial
9 W50 Laurie Hanscom 53 Eden Prairie MN 21:41 Brian Kraft Memorial
10 W50 Jenny Breen 51 Mpls MN 21:47 Brian Kraft Memorial
11 W50 Julia Weisbecker 50 Mendota Heights MN 22:40 Hot Dash
12 W50 Heather Whitesell 53 Golden Valley MN 23:02 Brian Kraft Memorial
13 W50 Lori Mickelson 53 Saginaw MN 23:22 Fitger's
14 W50 Colleen Prudhomme 52 Rockford MN 23:41 Brian Kraft Memorial
15 W50 Heather Whitesell 53 Golden Valley MN 23:44 Valentine's Day TC
16 W50 Anne Whitworth 53 Duluth MN 23:52 Fitger's
17 W50 Robin Paurus 52 Roseville MN 23:58 Valentine's Day TC
18 W50 Heather Whitesell 53 Golden Valley MN 24:12 Hot Dash
19 W50 Laura McCarthy 50 Bloomington MN 24:16 Valentine's Day TC
20 W50 Candy Dreshar 50 Andover MN 24:16 Jump to It
21 W50 Christina Haukos 51 St. Cloud MN 24:24 Earth Day
22 W50 Lisa Wilmot 53 Inver Grove Heights MN 24:28 Hot Dash
23 W50 Kristin Miller 54 West Lakeland MN 24:46 Brian Kraft Memorial

8k 41:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Sonya Decker 50 Minneapolis MN 31:40 Ogara's Irish Run
2 W50 Bonnie Sons 51 Shorewood MN 33:43 Ogara's Irish Run
3 W50 Lisa Hines 54 Waite Park MN 36:17 Ogara's Irish Run
4 W50 Linda Green 53 Arden HIlls MN 36:23 Ogara's Irish Run
5 W50 Jacqueline Hanson 51 Minneapolis MN 36:47 Ogara's Irish Run
6 W50 Linda Kobilarcsik 53 Chanhassen MN 38:41 Ogara's Irish Run
7 W50 Amy Clark 52 Hopkins MN 38:41 Ogara's Irish Run

10k 52:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Sonya Decker 50 Minneapolis MN 40:15 Get in Gear
2 W50 Wanda Gau 54 Little Falls MN 42:13 Get in Gear
3 W50 Bonnie Sons 51 Shorewood MN 42:43 Get in Gear
4 W50 Linda Kobilarcsik 53 Chanhassen MN 44:51 Get in Gear
5 W50 Laurie Hanscom 53 Eden Prairie MN 45:01 Get in Gear
6 W50 Tracy Serreyn 53 Lakeville MN 45:11 Get in Gear
7 W50 Jenny Breen 51 Minneapolis MN 45:23 Get in Gear
8 W50 Lisa Hines 54 Waite Park MN 45:56 Get in Gear
9 W50 Katy Class 52 St Paul MN 46:23 Get in Gear
10 W50 Linda Green 53 Arden Hills MN 46:41 Jump to It
11 W50 Jill Thomsen 50 St Paul MN 48:21 Get in Gear
12 W50 Eda Mutua 51 St Cloud MN 48:50 Get in Gear
13 W50 Amy Clark 53 Hopkins MN 49:02 Get in Gear
14 W50 Lisa Horn 50 Howard Lake MN 49:05 Get in Gear
15 W50 Colleen Prudhomme 51 Rockford MN 49:32 Get in Gear
16 W50 Mary O'Brien 53 St Paul MN 49:44 Get in Gear
17 W50 Anita Brenner 51 Lakeville MN 50:11 Get in Gear
18 W50 Maria Marchand 50 St Paul MN 51:57 Get in Gear

15k 1:25:45

# 5yr Name Time Race
1 W50 Lori Harley 51 Forest Lake MN 1:25:10 Manitou

10 Mile 1:30:30

# 5yr Name Time Race
1 W50 Sonya Decker 50 Minneapolis MN 1:06:16 Hot Dash
2 W50 Sue Abrahamson 53 Wayzata MN 1:11:25 Hot Dash
3 W50 Sue Abrahamaon 53 Wayzata MN 1:11:27 Goldy's Run
4 W50 Cheryl Zitur 52 Rogers MN 1:15:16 Goldy's Run
5 W50 Kris O'Gara 53 Saint Paul MN 1:16:52 Goldy's Run
6 W50 Linda Kobilarcsik 53 Chanhassen MN 1:19:14 Goldy's Run
7 W50 Clara Mata 50 Saint Paul MN 1:19:42 Goldy's Run
8 W50 Theresa Kavouras 50 Lakeville MN 1:20:30 Goldy's Run
9 W50 Cynthia Pick 51 Minneapolis MN 1:20:50 Hot Dash
10 W50 Patty McNamara-Nelson 51 Shoreview MN 1:21:23 Goldy's Run
11 W50 Lisa Wilmot 53 Inver Grove Heights MN 1:22:13 Goldy's Run
12 W50 Brenda Solie 54 Rochester MN 1:22:26 Hot Dash
13 W50 Robin Paurus 52 Roseville MN 1:22:29 Hot Dash
14 W50 Diane Birkeland 50 Minneapolis MN 1:22:51 Goldy's Run
15 W50 Jody Nelson 52 Eagan MN 1:23:19 Hot Dash
16 W50 Laura Van Bellinger 50 Minneapolis MN 1:23:21 Goldy's Run
17 W50 Kathryn Ergen 50 Mora MN 1:24:13 Hot Dash
18 W50 Heather Hyslop 50 Excelsior MN 1:24:16 Hot Dash
19 W50 Janelle Waslaski 50 Inver Grove Heights MN 1:24:44 Hot Dash
20 W50 Lisa Nelson 51 Saint Paul MN 1:24:59 Goldy's Run
21 W50 Karen Nelson 54 Edina MN 1:25:05 Goldy's Run
22 W50 Heidi Kuelbs 54 Sleepy Eye MN 1:25:54 Hot Dash
23 W50 Lisa Thelen-Bachmeier 54 Maple Grove MN 1:25:56 Goldy's Run
24 W50 Jill Thomsen 50 Saint Paul MN 1:26:03 Goldy's Run
25 W50 Laura Van Bellinger 50 Minneapolis MN 1:26:22 Hot Dash
26 W50 Esti Ollerman 54 Eden Prairie MN 1:26:22 Goldy's Run
27 W50 Heidi Knight 53 Mound MN 1:26:36 Goldy's Run
28 W50 Karen Jansen 54 Pine City MN 1:26:53 Hot Dash
29 W50 Jennifer Skuza 50 Minneapolis MN 1:27:27 Goldy's Run
30 W50 Laurie Hanson 53 Ramsey MN 1:27:55 Hot Dash
31 W50 Laura McCarthy 50 Bloomington MN 1:28:18 Hot Dash
32 W50 Pam Larson 53 Hector MN 1:28:42 Goldy's Run
33 W50 Lynn Olson 53 Owatonna MN 1:28:56 Goldy's Run
34 W50 Julie Goettl 52 Stillwater MN 1:28:59 Goldy's Run
35 W50 Marnie Bute 50 Shakopee MN 1:29:02 Goldy's Run
36 W50 Jenny Jaakola 51 Eagan MN 1:29:23 Hot Dash
37 W50 Karen Januschka-Johns 53 Mendota Heights MN 1:29:24 Hot Dash
38 W50 Louise Louiselle 51 Minneapolis MN 1:29:26 Goldy's Run
39 W50 Janice Sawinski 54 St. Louis Park MN 1:29:27 Goldy's Run
40 W50 Colleen Feyo 52 Andover MN 1:29:43 Goldy's Run
41 W50 Leimomi Davison 52 Orono MN 1:29:43 Goldy's Run
42 W50 Lynnette Faragher 51 Worthington MN 1:30:13 Goldy's Run

10 Mile - Split - 1:30:30
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

20k 1:57:45

# 5yr Name Time Race

Half Marathon 1:59:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Theresa Kavouras 50 Lakeville MN 1:44:30 New Prague
2 W50 Kathleen Mahon 53 St. Cloud MN 1:47:06 Earth Day
3 W50 Joanne Schwartz 50 White Bear Township MN 1:51:56 Get in Gear
4 W50 Jill Koski 52 St. Cloud MN 1:52:01 Earth Day
5 W50 Amy Woolsey 51 Sauk Rapids MN 1:52:15 Earth Day
6 W50 Sarah Zirkle 51 Wyoming MN 1:52:49 Get in Gear
7 W50 Deb Muehring 51 St. Joseph MN 1:54:20 Earth Day
8 W50 Marcia Williams 54 Saint Cloud MN 1:56:39 Earth Day
9 W50 Eda Mutua 51 Saint Cloud MN 1:57:10 Earth Day
10 W50 Debra Blake 52 Savage MN 1:58:07 New Prague
11 W50 Ruthann Duda 52 St Paul MN 1:58:16 Get in Gear
12 W50 Sara Crawford 51 Minneapolis MN 1:58:48 Get in Gear

25k 2:27:30

# 5yr Name Time Race
1 W50 Kimberly Anderson 52 Chanhassen MN 1:56:01 Ron Daws
2 W50 Diane Birkeland 50 Minneapolis MN 2:06:44 Ron Daws
3 W50 Lisa Hines 54 Waite Park MN 2:10:02 Ron Daws
4 W50 Lynn Blake 50 Eden Prairie MN 2:21:11 Ron Daws

30k 3:05:00

# 5yr Name Time Race

20 Mile 3:20:00

# 5yr Name Time Race

35K - Split - 1:59:00
Ignored for Rankings

# 5yr Name Time Race

Marathon 4:17:00

# 5yr Name Time Race
1 W50 Wanda Gau 54 Little Falls MN 3:17:59 Lake Wobegon Trail
2 W50 Sheila Engert 50 Woodbury MN 3:40:37 Lake Wobegon Trail
3 W50 Colleen Prudhomme 51 Rockford MN 4:02:19 Lake Wobegon Trail